İş zekâsı artırılmış zekâya eviriliyor

Qlik Sense, son yılların en önemli trendi olan veri analitiğini veriye dokunan ve veriyle çalışan herkes için kolaylaştırıyor. BI Technology, düzenlediği Qlik Sense Day 2017 etkinliğinde yeni veri analitiği dünyasını tüm yönleriyle ele aldı. İş zekâsında yeni eğilim, yapay zekâ teknolojisinin de desteğiyle ‘artırılmış zekâya’ ulaşmak.

İş zekâsı ve veri görselleştirme alanında önde gelen Qlik teknoloji çözümlerinin Türkiye’deki temsilcisi BI Technology, veri merkezli akıllı yeni iş dünyasında oyunun değişen kuralları, Qlik’in yaklaşımı ve kullanıcı deneyimlerinin paylaşıldığı Qlik Sense Day’i 11 Ekim tarihine İstanbul Polat Renaissance Hotel’de düzenledi. ‘Verileriniz size birşeyler söylüyor. Onları dinliyor musunuz?’ sloganıyla veri keşfinin ve veriyi akıllandırmanın önemine dikkat çekilen toplantının açılışını BI Technology Yönetici Ortağı Can Doğu yaptı. Doğu, 8 yıllık Qlik birlikteliği sürecinde 35 kişilik bir ekip ve 40 iş ortağıyla birlikte yaklaşık 650 müşteriye katma değerli çözümler sunduklarını ifade etti.

Toplantıda konuşan BI Technology Teknik Satış Lideri Ömer Çıtak, şirketlerin can damarı olan verilerini anlamlı hale getiren iş zekâsı alanının nereye evirildiğini şöyle açıkladı: ‘’Analitik zaten şirketlerin gündemindeydi ancak daha stratejik bir konu oldu. Raporlama düne kadar sadece operasyonel ihtiyaçtan dolayı yapılıyordu. Artık bu da stratejik bir inisiyatif halini aldı ve analiz bazlı sonuçlar rağbet görmeye başladı.’’

_MG_0114

Qlik’in büyük veri uygulamalarını faydaya dönüştürdüğüne dikkat çeken BI Technology CTO’su Emre Çabuk da yaptığı konuşmada şunları kaydetti: ”Qlik Sense uygulaması büyük veri kaynakları yüklemeye ve bunları analiz etmeye imkân tanıyor. İsteğe bağlı uygulamaları, kullanıcılara büyük veri yığınlarının toplu görünümlerini sunarak ayrıntılı analiz için ilgili veri alt kümelerini yükleme olanağı sunuyor. Aynı zamanda büyük veri ve operasyonel veriler arasındaki ilişkileri keşfetmeye; mobil cihazlarla büyük veriye ulaşıp analiz etmeye imkân veriyor.”

Toplantıda daha sonra söz alan T4 Analytics Genel Müdürü Ali Tuncel veri analitiğinde başarı için çalışan yetkinliklerini geliştirmenin önemine değindi.

Toplantının son bölümünde Enerjisa, Deloitte, DMS (Doğuş Marketing Services) ve Tanı şirketleri Qlik Sense ile hayatlarının nasıl pozitif yönde değiştiğine ilişkin deneyimlerini paylaştılar.

#iszekasi, #quliksense, #BItechnology

 
 

Popüler Yazılar