Yapay Zekânın Sanatla Buluşması!

Yapay zekâyı kullanan, Türkiye’nin ilk görsel ve işitsel sahne performansı Under One Minute, Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin resmi açılışında sismik izolatör alanında gerçekleştirdikleri benzersiz ve yenilikçi şov ile merkezin fiziksel güvenliğine dikkat çekerek ileri teknolojiyi sanatla buluşturdu…

Türkiye’nin öncü teknoloji şirketi NGN, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en gelişmiş veri merkezlerinden Star of Bosphorus’un resmi açılışını gerçekleştirdi. “Türkiye’nin datasını koruyan dijital kale” olarak adlandırılan Star of Bosphorus Veri Merkezi, Türkiye’deki ve bölgedeki lider şirketlerin teknoloji alanındaki güvenilir iş ortağı olarak siber güvenliğin yanı sıra fiziksel güvenliğe de son derece önem veriyor. Deprem etkisini en aza indirmeye yönelik olarak tasarlanmış, yapısal sismik izolasyonu ile kesintisiz çalışma ve yüksek standartlarda veri güvenliği bulunan Star of Bosphorus Veri Merkezi, bu özellikleriyle dünyanın sayılı örneklerinden. 138 adet sismik izolatör üzerinde inşa edilen ve son 2.500 yıl içindeki sismik olayların korelasyonu dikkate alınarak depremde operasyonun devamlılığını sağlamak üzere tasarlanan Star of Bosphorus Veri Merkezi Türkiye’de bu alanda bir ilke imza attı.

Projenin yaratıcılarından Mehmet Ünal ve Hakan Yılmaz, ‘’Seismic Waves’’ olarak adlandırıldıklarını performansın ilhamını 1993’den 2013’e kadar bütün dünyada gerçekleşen depremlerin datalarından aldıklarını ifade ettiler. Işık sanatçısı Sadık Avcı işbirliği ile gerçekleşen özel performans, depremlerin datalarının görselleştirilmesiyle ve seslendirilmesiyle ortaya çıktı.

#NGN, #StarOfBosphorus

Yorum Yok
 
 

Popüler Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: