Index Grup kuruluşunun 25. yılında sağlam adımlarla büyümeye devam ediyor

indexİş dünyasında çeyrek yüzyılı deviren ve 2023’te teknoloji kulvarında Avrupa’nın ilk beş büyük grubu içinde olmayı hedefleyen Index Grup, 2014 için büyüme hedefini yüzde 10 artışla 2,266 milyar TL’ye çıkardı.

Bünyesinde İndeks Bilgisayar, Datagate Bilgisayar, Despec Bilgisayar, Netex, Artım, Homend ve Teklos Lojistik’i barındıran Index Grup, 2013 yılı performansını ve önümüzdeki dönem hedeflerini açıkladı.

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri grubu Index, organik-inorganik büyüme planları ve “geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonu doğrultusunda 2014 için büyüme hedefini yüzde 10’a, ciro hedefini ise 2,266 milyar TL’ye çıkarıyor.

Index Grup Cendere Vadisi’nde bulunan 40 dönüm büyüklüğündeki arazisinin imara açılması nedeniyle, Seba İnşaat firması ile geçtiğimiz yıl hasılat paylaşımı sözleşmesi imzalamıştı. Bu gelişmeler doğrultusunda iştiraklerinin yönetim merkezini Kâğıthane’de yeni bir binaya taşıyan Grup, 2006 yılından bu yana telekom ve bilişim firmalarına lojistik hizmet veren Teklos A.Ş.’nin operasyonlarını da grubun yeni yatırımı olan Gebze-Şekerpınar’daki 24 bin metrekarelik lojistik üssüne taşıyor.

Dünyanın en değerli markalarından biri olan Apple ile sözleşmesini 2013 sonunda iPhone distribütörlük anlaşmasıyla tamamlayan Index Grup, yeni dönemde akıllı mobil ürünler ve BT lojistiği alanında ses getirecek yatırımlarıyla ön plana çıkıyor.

Lojistikte yeni yatırımlar ve yeni istihdam merkezleri

Toplantıda lojistik üssü yatırımı ve taşınma süreci hakkında konuşan Index Grup CEO’su Erol Bilecik, “Bugün başta Apple olmak üzere 100’ü aşkın markanın distribütörlüğünü yapıyor ve her geçen gün büyümeye devam ediyoruz. Uzun süredir faaliyetlerimizi yürüttüğümüz Kâğıthane’deki yönetim merkezimizi, bölgedeki inşaat projeleri ile ön plana çıkan Seba Vadi İnşaat’ın çalışmaları nedeniyle yine aynı bölgeye dört kilometre uzaklıkta bir binaya taşıdık. Bundan böyle Index Grup olarak yeni binamızda hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi ve Index Grup’un lojistik iştiraki Teklos’un taşınmasıyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Bilişim teknolojileri, her sektörde olduğu gibi, yatay yapısı gereği lojistik sektöründe de önemli faaliyetlerin başında geliyor. Özellikle depolama ve atölye yönetimi hizmetleri, doğru ürünün doğru zamanda sevkiyatı tedarik zincirinde çok önemli halkaları oluşturuyor. Bundan böyle biz de Şekerpınar’daki yeni lojistik üssümüzde geniş hacimli iş yapan bilişim ve e-ticaret şirketlerinin yanı sıra, Index Grup bünyesindeki İndeks, Datagate, Despec, Netex, Homend ve Artım şirketlerine lojistik hizmetleri vermeye devam edeceğiz. Bu taşınma sonucunda yalnızca teknoloji şirketlerinin lojistik ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayacağız, aynı zamanda bölgede istihdam oluşturma konusunda önemli bir atılım yapmış olacağız.”

BT sektöründe 25 yıllık deneyim

Grubun performansının kamuoyuyla paylaşıldığı toplantıda konuşan Index Grup CEO’su Erol Bilecik, teknoloji sektöründe sahip oldukları çeyrek yüzyıllık bir tecrübe ile 2014 yılında, mobil ürünler ve BT lojistiği gibi sektörlerde de büyük atılımlara imza atacaklarını belirterek toplantıda şunları kaydetti: “Son yıllarda özellikle tablete ve yeni mobil ürün fırsatlarına ağırlık verdik; iş ortaklarımıza katma değer oluşturacak şekilde lojistik destek sağladık. Önümüzdeki dönemde ise Index Grup olarak 2015 yılına kadar gerçekleştireceğimiz stratejik yapılanmaları tamamlayarak, 2023’te teknoloji kulvarında Avrupa’nın ilk beş büyük grubu içinde olma hedefine doğru ilerleyeceğiz.”

2013 yılında önemli gelişmeler

Geçtiğimiz yıldan itibaren yazılımdan sunucuya, depolama ürünlerinden lojistiğe kadar katma değerli bir yapıya odaklanan Index Grup, 2013 yılında sektördeki ana ürün grupları olan notebook ve masaüstü bilgisayarların yüzde 10’lar civarında bir küçülme yaşamasına ve sektörün kur gelişmelerinden olumsuz etkilenmesine rağmen, 2013 yılında yüzde 18 oranında büyüme kaydetmiş, yıl sonunda İndeks Bilgisayar’ın imzaladığı iPhone distribütörlüğü anlaşması ile telekom sektörüne de adım atmıştı. Bu doğrultuda iPhone ürünlerinden yıllık 250 milyon TL’nin üzerinde bir satış hacmine erişmeyi planlayan Index Grup, hedeflerine ulaşabilmek için iPhone ürünlerini, Türkiye çapında faaliyet gösteren tüm teknoloji firmalarına sunacağının altını çizmişti.

 

Yorum Yok
 
 

Popüler Yazılar

Dell EMC Unity Success Story In Turkey