Huawei Yaz kampı “Elele Geleceğe” teması ileTürkiye ve Çin arasında kültür köprüsü kuruyor

Huawei Türkiye’nin Türkiye ve Çin arasındaki kültürel bağı güçlendirmek amacıyla düzenlediği “Elele Geleceğe” Yaz Kampı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve ODTÜ Konfüçyüs Merkezi işbirliği ile gerçekleştirildi. Ankara BTK binasında yapılan “Elele Geleceğe” Yaz Kampı kapanış töreninde öğrenciler sertifikalarını teslim aldı. 15 senedir Türkiye’de operasyonlarını sürdüren Huawei, 7. defa düzenlenen organizasyonla 200’den fazla öğrenciye yaz kampı imkânı sundu.

10-16 yaş arasındaki çocuklara yönelik düzenlenen eğlenceli ve öğretici bir program sunan “Elele Geleceğe” Yaz Kampı’nda öğrenciler, Çince, Çin kağıt kesme, Çin el sanatları, Çin savunma sanatları gibi Çin kültüründen keyifli etkinliklere katıldı. Kapanış töreninde ise sertifikalarını alan öğrenciler, kapanışa özel bir gösteri düzenlediler.
Jianguo: “Öğrencileri bir ülkenin en değerli varlığı ve eğitim de bunun temelini oluşturuyor”
Yaz Kampı kapanış törenine Huawei Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Zeng Jianguo, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven, BTK Başkan Yardımcısı Ahmet Kılıç ve Çin Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zhu Zihao katıldı. Törende söz alan Huawei Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Zeng Jianguo, öğrencilerin bir ülkenin en değerli varlığı olduğunu ve eğitimin bunun temelini oluşturduğunu söylerken, sözlerine Huawei Türkiye’nin eğitim konusundaki katkılarıyla devam etti:
rsm4
“Tüm iş ortaklarımız bu projenin gerçekleşmesi için gerçekten çok yardımcı oldu. Türkiye Hükümeti gerçekten de sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek için oldukça istekli ve Huawei Türkiye gibi kurumsal şirketleri de destekliyor. Buna ek olarak, bu başarı hikayesi okulumuz ve öğrencilerimize aittir. Çin kültürünü öğrenmek için gerçekten istekliydiler ve bu süre içinde çok iyi vakit geçirdiler. Öğrencilerimiz her gün ODTU Konfüçyüs Enstitüsüne sevinç ve tutkuyla geldi ve bu kampı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştı. Çin Büyükelçiliği tarafından başlatılan “Çin Yaz Kampı”, “Çince Köprüsü” ve “Türkiye-Çin Dostluk Umut Yıldızı” projeleri gibi Çin ve Türkiye eğitim işbirliği projeleri, özellikle eğitim konusunda iki ülke arasındaki işbirliğini büyük ölçüde geliştirdi.”
Teknolojinin gelişmekte olan ülkelerin anahtarı olduğunu belirten Jianguo, öğrencilerin ülkenin kalkınmasındaki gücü artırmak için en değerli varlıklar olduğunu da sözlerine ekledi.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmet Kılıç yaptığı konuşmada “Programın üç önemli noktası var. Birincisi bizim her zaman arz ettiğimiz ve olmasını beklediğimiz kamu, özel sektör, STK ve üniversite işbirliğinin gerçekleştirilmiş olması. İkincisi, en önemli ihtiyaç duyduğumuz farklı kültürlerin birbirlerini tanımaları, anlamaları, birbirlerinin dil zenginliklerini, kültür zenginliklerini görmeleri, yakınlaşmaları ve dünya barışına bu anlamda katkı sunacak bir kanalın açılması. Üçüncü husus ise, bu programların dijital uçurumun azaltılmasına sağladığı katkı.” dedi. Kılıç ayrıca, çocuklar için BTK’nın Kurum olarak Misyonundan bahsetti ve güvenli Web sitesi ile Güvenli İnternet Merkezi’ne çocuklarımızın ve ailelerinin katkılarını beklediklerini ifade etti. Huawei yetkililerine, eğitim noktasında bu programa vermiş oldukları katkılardan ötürü ODTÜ’ye ve diğer katılımcılara teşekkür eden Kılıç, öğrencilere yeni eğitim – öğretim yılında başarılar dileyerek konuşmasına son verdi. 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven “Bakanlığımız kendisine emanet edilmiş çocuklarımızın duygusal, sosyal ve bilişsel yönden daha sağlıklı gelişebilmelerini sağlamaya yönelik bir anlayışla çalışmalarını yürütmektedir. Bu etkinlikle çocuklarımızın farklı kültürleri, dilleri ve yaşam biçimlerini bizzat tanımlarına yönelik bir fırsat yaratılmış oldu. Çocuklarımız hem bilim ve teknoloji hem de iletişim yeteneklerini ve yaşam becerilerini geliştirmeye yönelik bir deneyim elde ettiler. Türkiye ve Çin geçmişi zengin bir tarihe dayanan iki köklü kültür ve geleneğin temsilcisi iki büyük ülkedir. Her iki kültürünün kaynaştırılması, etkileşim içerisinde bulunmasının önemli olduğu düşüncesinden hareketle, işbirliğimizin artarak devam etmesini diliyor, Bakanlığım ve çocuklarımız adına katkı sunan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi 
Çin Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zhu Zihao “Bu tip projeler ülkelerin birbirlerini kültürel anlamda tanımalarına yardımcı oluyor. Teknoloji alanında lider bir firma olan Huawei’nin bu birimini de çocuklarımızda paylaşmaları ve onların gelişimlerine destek vermeleri çok güzel. Aile bakanlığı, Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu, ODTÜ ve Konfüçyüs Enstitülüsünün katkılarından dolayı tüm paydaşları tebrik ederken tüm öğrencileri 28 Eylül’deki Çin Halk Cumhuriyeti Cumhuriyet Resepsiyonuna davet etti ve çocuklara hediyeler dağıttı. “
#huawie, #yazkampı, #elele, #turkiye, #guncel