Hedefimiz yerli markayı global marka haline dönüştürmek!

İlhan Yılmaz / Monster CEO’su

“Oynayamadığınız oyun olursa anında iade garantisi”, “Çalıştıramadığınız tasarım programı olursa anında iade garantisi” gibi sloganlarla sektörde akıllara kazınan ve kendisine sağlam bir yer edinen Monster Oyun Bilgisayarlarının ortaya çıkışı, sonrasındaki yaşanan ürün gelişimleri, ürün gamı ve gelecek planlarını Monster CEO’su İlhan Yılmaz dergimiz okuyucuları içir paylaştı. Yılmaz oyun bilgisayarı sektörünün önemli markası olmalarının ve sektör liderliklerinin detaylarını birkaç başlıkla paylaştı: “Bir bilgisayar firması gibi değil, oyun eğlence sektöründeki bir firma gibi yaklaşımda bulunuyoruz. Her şeyi bulacağınız mağaza olarak değil, oyun bilgisayarı sektöründe her şeyi bulacağınız bir retail mağaza konseptiyle satış yapıyoruz. Yüzde 100 yerli bir markanın üreticisi olarak direk tüketiciye sunan konumda olmayı sürdürüyoruz. Hedefimiz yerli marka üreticiliğinden global bir marka üreticiliğine ulaşmak.”

Öncelikle bize Monster’in doğuş hikâyesini ve bugüne kadarki serüvenini anlatır mısınız?

2000 yılında kurulmuş marka olarak 19 yıldır sektöre çözümlerimizle hizmet sağlıyoruz. 2001 yılında Monster olarak tescil ettirdiğimiz markamızın ilginç bir doğuş hikayesi bulunuyor. İsim “Monster Inc.” Animasyon filmini izlerken ortaya çıktı. Oradaki karakter ile uyuşan bir donanım hazırladığımız için, ürün ismine kavuştu. Dünya’nın her yanında jenerik marka olması hasebiyle global anlamda tescillemek biraz yorucu oldu. Sonuç itibariyle markamızı, 2001 itibariyle hem ülkemizde hem de tüm dünyada tescilledik.

O yıllarda yüksek performanslı dizüstü bilgisayar üretmek ve satmak çok tercih edilmiyordu. Biz de o zamanlar; belli bir kriterin altında bilgisayar malzemeleri alım satımı yapan, Türkiye’nin her yanından küçük profilde perakendecilik yapan işletmelere ürün tedariği sağlıyorduk. Ancak gelecek görmediğimiz bu alan dolayısıyla; marka tescil çalışmalarımızı çok önemsedik ve üretim için 2005 yılına kadar bekledik. 2005 yılında ilginç bir şekilde özellikle de dizüstü bilgisayar tarafında bir kırılım gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere dizüstü bilgisayar kampanyası bu kırılımın ana nedenlerindendir. Zira, bir önceki yıla göre yüzde 400 oranında fazla notebook satışı gerçekleşti. Biz de pazardaki bu gelişim sonrasında ilk notebook modellerimizi üretip pazara sundum. Monster markamız ile ürettiğimiz donanımlar arasındaki bağın mutlaka doğru kurulması gerektiğini benimseyerek; güçlü model isimleri ile güçlü donanımlar üretmeye başladık ve geliştirerek üretmeye devam ediyoruz.

Bu düşüncemizi; “Oynayamadığınız oyun olursa anında iade garantisi”, “Çalıştıramadığınız tasarım programı olursa anında iade garantisi” gibi iddialı sloganlar ile o dönemlerde ve bugün ürettiğimiz ürünün gücünün arkasında olduğumuzu söylüyoruz. Biz ilk günden beri inanmadığımız hiçbir ürünü üretmemeyi, doğru ve kaliteli ürünleri sunmayı, satış sonrası müşteri memnuniyet seviyesinin en üst seviyede olması, müşteri memnuniyeti olmayan bir üründe çözüm odaklı olup para iadesi gibi mottolarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Marka müşteri ilişkisinin mutlaka uzun süreli olması gerektiğine inanıyoruz. Önceden daha yüksek olan bilgisayar kullanma yaşı bugün 8-10 yaşlarına inmiş bulunuyor. Bu da daha uzun soluklu müşteri marka ilişkisi demektir. Bilgisayarı açsanız kullansanız dahi satın alım sonrasında 15 gün koşulsuz iade garantisi sunuyoruz. Yeni çıkan teknolojileri hemen ürünlerimizde uygulayıp her zaman en iyi, en hızlı ve en güçlü ürünü müşterimizle buluşturmayı sürdürüyoruz.

Monster ürün ailesinden biraz bahseder misiniz?

Biz kendimize belli bir segmenti odak seçip, Manster markası ile eşleşecek üst seviye ürün sunmayı amaç edindik. Bu bağlamda da adını Türk Mitolojisindeki efsanevi canlılardan alan laptop serileriyle masaüstü bilgisayarların performans alanındaki hükümdarlığına son vermeyi hedefledik. Ortalama olarak ürün portföyümüz dizüstü bilgisayarlar için yaklaşık 5 bin TL’den başlayıp 100 bin TL’ye kadar geniş bir yelpazede bulunuyor.

Geliştirdiğimiz laptop çeşitlerimizle dilediğiniz her yerde çalışmalarınızı sürdürebilir ve güncel oyunları oynayabilirsiniz. Oyun ve performans bilgisayar grubuna odaklı gitmeyi, bu odağımızı tamamlayacak oyun bilgisayarıyla ilgili ekosistem içerisinde bulunan ürünleri de sunuyoruz. Yakın zamanda da bu ekipmanlara Monster oyun koltuklarını da eklemek gibi bir planımız bulunuyor. Monster Laptop ürün çeşitlerimizi Abra Serisi, Tulpar Serisi, Huma Serisi ve Markut Serisi olarak adlandırıyoruz. Abra ve Tulpar Serisi ürünlerimizi oyun bilgisayarları olarak sunuyoruz. Huma Serisi iş bilgisayarları ürünü olarak sunulurken, Markut Serisi’de iş istasyonu olarak sunuluyor.

Ürünlerimizi kısaca şöyle açıklayabiliriz:

Abra Serisi: Tengiz’de yaşayan ejderha görünümlü ürkütücü dev su yılanı Abra, Monster’ın ellerinde farklı bir form kazanıyor ve oyun tutkunlarının en önemli silahına dönüşüyor. Özelleştirilebilir donanım seçenekleriyle dilediğiniz gibi yapılandırabileceğiniz Monster Abra serisi, Intel ve NVIDIA’nın yeni nesil işlem birimlerinden gücünü alıyor.
Tulpar Serisi: Oyunlarda mutlak galibiyetin sırrını, mitolojik uçan at Tulpar’ın görünmez kanatlarına saklayan Monster, oyun tutkunlarını Tulpar serisi bilgisayarları ile başarıdan başarıya taşıyor. 15.6 ve 17.3 inçlik ekran boyutları opsiyonunun yanı sıra, satış öncesi donanım özelleştirmesiyle dilediğiniz gibi yapılandırabileceğiniz notebooklar, oyunlardaki tüm engelleri rahatça aşmanızı sağlıyor.
Huma Serisi: Profesyonel iş hayatında; ofis uygulaması, gelişmiş grafik arayüzlerine sahip paket programlar, fotoğraf ve video düzenleme yazılımlarıyla çalışan kullanıcılar için standart bilgisayar donanımları yetersiz kalıyor. İşte tam da bu noktada, efsanevi Huma kuşunun gücü ve zarafetini üzerinde taşıyan Monster iş bilgisayarı modelleri devreye giriyor.
14 inçlik IPS ekranla gelen business notebook modelleri, kullandığınız profesyonel yazılımları eksiksiz görüntülemenizi sağlıyor. Özelleştirilebilir donanım seçenekleriyle hayalinizdeki konfigürasyonu oluşturabileceğiniz notebooklar, Intel ve NVIDIA’nın en yeni işlem birimlerini üzerinde taşıyor. Bunun yanında, yüksek kapasiteli RAM, SSD formundaki depolama birimi ve sistemin yoğun yük altında bile serin çalışmasını temin eden soğutma mekanizmaları, projelerinizi günler veya saatler yerine dakikalar içerisinde tamamlamanıza imkan tanıyor. Notebook modelleri, üstün donanım özelliklerine karşın pili dahil sade 2 kilogram ağırlığıyla taşınabilirlik sınırlarının altında kalmayı başarıyor.
Markut Serisi: Buz yapısındaki gagası ve bakır pençeleriyle gök yolculuklarının yegane kılavuzu olan Markut, Monster’ın ellerinde yeniden hayat bularak Markut serisi notebooklara dönüşüyor. İş hayatınızda; iterasyon tabanlı işlemler, 3D animasyon oluşturma, video montajı, görsel efekt hazırlama veya kapsamlı simülasyonlarla uğraşıyorsanız beklentilerinizin de ötesinde performansa sahip modeller, Markut kuşunun görkemini ve gücünü taşıyor.
Monster Markut serisi, mat yapıdaki IPS ekranıyla renk doğruluğu konusundaki gereksinimlerinizi karşılarken RGB LED aydınlatmalı klavyesi ve parmak izi okuyucusuyla size standartların da üzerinde imkanlar sağlıyor. Satın alma öncesi özelleştirebileceğiniz donanımı sayesinde ihtiyaçlarınıza göre yapılandırabileceğiniz notebooklar, Intel’in en güçlü mobil işlemcileri ve NVIDIA’nın profesyonellere seslenen Quadro GPU’su ile güçleniyor. İleri seviye okuma-yazma hızları sunan SSD, geniş kapasiteli sabit disk ve yüksek miktarda RAM ise Markut serisinin standart özellikleri arasında yer alıyor.
Oyun Ekipmanları: Bunların yanı sıra ürün portföyümüzün bir diğer tamamlayıcı kolu oyun ekipmanları. Bunlar arasında dilediği yerde oyun keyfini sürdürmeyi hedefleyenlere hitap eden notebook sırt çantalarından Monster imzalı gaming headsetlere, gelişmiş oyun farelerinde kapsamlı aksesuar paketlerine kadar oyuncuların en önemli ekipmanlarını oluşturan sayısız üründen bahsetmek mümkün. Geliştirdiğimiz oyuncu aksesuarları ile oyuncu gamımızı geliştirdiğimiz Monster ürün ailesine, yüksek hızda veri akamı gerçekleştiren taşınabilir disk ve USB bellekleri de ekledik. Sadece hızı ile değil özel tasarımla yapısı ve geniş kapasitesiyle de öne çıkan depolama birim ailesi ürünleri, oyuncuların; oyun ve sistem yedeklerini, multimedya arşivlerini ve daha birçok dijital içeriği güvenle depolamalarını sağlıyor. Hem masaüstü bilgisayarlarla hem de taşınabilir yapıdaki oyun bilgisayarlarıyla değerlendirilebilecek Monster oyuncu ekipmanlarının amacı, oyunlarla elde edilen deneyimin daha da yukarılara taşınmasıdır.

Monster olarak sunduğunuz çözümlerde global markalara göre öne çıkan avantajlarınızı anlatır mısınız?

Monster olarak en yüksek performanslı ürünleri, en ekonomik fiyatlara tüketiciye ulaştırıyoruz. Ürünlerimizin diğer markalara göre daha uygun fiyatlarla satışa sunuluyor olmasını birkaç nedene dayandırabiliriz. Bunlardan ilki uluslararası bir üreticinin markalarına olan talep doğrultusunda ürünlerine eklemiş olduğu marka değeri; kullanıcılar bu değere mutlaka yüzde 3-10 arası bir fark ödüyor. İkincisi ise ürünlere yüklenen yüksek kar marjları. Bizim tespitlerimize göre birçok markada 300-1000 dolar arasında aynı/benzer özelliklerde ürünler için ödenen farkların olduğudur. Bu özel modellerde çok daha yüksek bedellere çıkabiliyor. Üçüncüsü ise bizim notebook pazarında güçlü, kalıcı ve etkin bir yer edinme hedefimizdir. Bu hedef ışığında Barebone notebook kasası üreticisi ve Intel, Seagate, Kingston, Microsoft, Nvidia gibi uluslararası bileşen ve yazılım üreticisi firmalarının desteği ile karlılığımızı, hedeflerimizi de dikkate alarak minimum düzeyde tutmaya ve yüksek performanslı ürünleri ekonomik fiyatlarla sunmaya çalışıyoruz. Bu dönemde yaptığımız ve yapacağımız kampanyalar da tabi fiyatları etkiliyor. Ayrıca kullanıcıların alacağı ürünle birlikte işletim sistemi tercihini yapabiliyor olması da önemli bir fiyat avantajı getiriyor. İster Microsoft Windows işletim sistemli olarak Türkçe / İngilizce dil tercihi yaparak, istenirse de işletim sistemsiz (FreeDos) olarak kullanıcılar ürünü satın alabiliyor.

Müşteri Hizmetlerinde Kalitemiz, Müşteri Memnuniyetimiz Üst Seviyede

Monster notebook modellerinde müşteri memnuniyeti adına az öncede söylediğim gibi oynayamadığınız oyun ya da çalıştıramadığınız tasarım programı olursa anında iade garantisi sağlıyor oluşumuz büyük katkı sağlıyor. Ayrıca 15 gün için koşulsuz iade garantisi de büyük etken. Kullanıcılar 15 gün boyunca ürün üzerinde istedikleri uygulamaları çalıştırarak ürünümüzü test edebilir, odamın ortamına uyum sağlamadı gibi en ufak bir bahane ile bile ürünü geri iade edebilir. Biz; müşterilerimiz üründen gerçekten memnun olduklarını belirtinceye kadar ürüne ait mülkiyetin bize ait olması gerektiğine inanıyoruz. Bir diğer garantimiz ise notebook modellerinde ilk 30 gün içinde çıkabilecek ölü pixel hatalarında panel değişim garantimiz. Ölü Pixel nedeni ile panel değişim garantisi uluslararası markalarda minimum 5-10 adetten itibaren başlarken, bizde 1 adet ölü pixel bile panel değişiminin aynı gün gerçekleşmesini sağlamaktadır. Diğer taraftan ömür boyu bakım garantimiz de bizim müşteri memnuniyetimizi yükseltmemizin önemli nedenlerinden birisi. Bizden bir ürün aldığınızda 2 yıllık garanti sürecinde her türlü problemi garanti kapsamı dahilinde çözüyoruz. 6 ayda bir getirdiğiniz ürünün ücretsiz bakımından yararlanabilirsiniz. Uzaktan kargo ile gönderilen cihazların da kargo ücretini karşılıyor, yine bakım sonrası geriye kargo ücretini karşılayarak gönderim sağlıyoruz.

2018 yılını Monster özelinde değerlendirir misiniz?

Geçtiğimiz yıl zor bir dönem olmasına rağmen ümidimizi yitirmeden yatırımlarımıza devam ettik. Ortalama % 35 civarında büyüdüğümüz bir dönemdi. Konumumuzu daha güçlü hale getirdik. Oyun sektöründe pazar lideri konumunda bulunuyoruz. Ancak Türkiye’de pazar lideri olmak yeterli değil çünkü, burada yakaladığınız pazar tüm dünya içerisinde çok az bir alan kaplıyor. Ancak burada lider konumda bulunmak global marka olma yolundaki hedefimizde bize ışık tutuyor. 2018 yılında Ankara ve İzmir mağazalarımızı faaliyete geçirdik. Öncesinde İstanbul merkez ofisten ve internet üzerinden satış sağlıyorduk. Deneyimleme adına yaşadığımız sıkıntıları bu iki yeni mağaza ile biraz daha giderdiğimizi düşünüyoruz. Dubai ve Kıbrıs’taki organizasyonlarımız devam ediyor. Önümüzdeki dönem hedefimiz Avrupa’ya açılarak globalleşme hedefimizde yol almak. Bu maksatla 2019’un Eylül ayı, Almanya’nın Berlin şehrinde Alexanderplatz Meydanında mağaza yatırımı planlıyoruz.
Odaklandığımız alanda emin adımlarla yürümemizi sürdüreceğiz. Oyun alanına ilginin artışı, globalde gaming segmentinin yükselmesi, pazarın dinamikleri, yeni teknolojilerin adaptasyonu ve eSpor’un gelişmesi sektörün büyümesine büyük katkı sağlıyor.

#Monster

Yorum Yok
%d blogcu bunu beğendi: