Eutelsat büyümesini sürdürüyor…

i30Dünyanın lider uydu operatörlerinden Eutelsat Communications 2014-2015 mali yılının ilk yarı sonuçlarını açıkladı. Eutelsat’ın altı aylık gelirleri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 4.3 artışla 723 milyon Avro’ya yükseldi… 

Dünya üzerinde uydu ağını genişleten Eutelsat imzaladığı yeni anlaşmalar ve yaptığı yeni yatırımlarla global rolünü güçlendiriyor. Mali yıl başlangıcı Haziran olan Eutelsat, toplam gelirlerini ilk altı ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine öre göre yüzde 4.3 artırarak, hedefleri doğrultusunda büyümeyi başardı. Net dağıtılabilir karını yüzde 9,1 oranında artırarak 161 milyon Avro’ya yükselten şirketin FAVÖK (faiz amortisman ve vergi öncesi kar) marjı ise yüzde 77,4 olarak hesaplandı. İlk yarıyılı yorumlayan Eutelsat Communications Başkanı ve CEO’su Michel de Rosen şunları söyledi: “Eutelsat’ın yarıyıl mail sonuçları, karşılaştırmalı yüzde 4,3 gelir büyümesi ve yüzde 77,4 olarak elde edilen FAVÖK marjı ile hedefler doğrultusunda gerçekleşti. Video kazançları geçen yıl başlatılan ek kapasite ve Latin Amerika pazarının pozitif dinamiklerinden faydalanıyor. Verilerdeki kazanç trendleri hafif bir gelişme gösterirken Katma Değerli Hizmetler KA￾SAT’ta yükseldi. Kamu Hizmetlerinde yeni sözleşmeler daha önceki on iki ayın düşük yenileme oranını dengeliyor.”

“Hedefleri karşılamada doğru yoldayız…”

Hedefler doğrultusunda hızla ilerlediklerini belirten Michel de Rosen “İlk yarıyılın performanslarını temel alırsak, ikinci yarıyılda daha zorlu bir karşılaştırma tabanı ve Rusya’daki ortam göz önünde bulundurulduğunda bir yıllık hedeflerimizi karşılamak için doğru yoldayız. Önümüzdeki iki yıla dair hedeflerimiz de onaylanmıştır. Sektörümüzdeki uzun vadeli talep trendi bağlamında kendimize güveniyoruz ve Eutelsat Quantum gibi sektör lideri inovasyon projeleriyle geleceğimizi geliştirmeye yatırım yapıyoruz” dedi.

 
 

Popüler Yazılar