Anadolubank Bütçe Süreçlerini SAP İle Dijitalleştirdi

Anadolubank; SAP Türkiye ve iş ortağı Çözümevi iş birliği ile finansal süreçlerini ve bütçesini dijitalleştirerek daha dinamik bir platforma geçti. Sürdürülebilir kârlılığa ve büyümeye odaklanan Anadolubank, kurumsal uygulama ve yazılım alanında global oyuncu SAP’nin İş Planlama ve Konsolidasyon çözümü ile finansal operasyon süreçlerini kolaylaştırarak, maliyetlerini azaltmayı, sağlıklı performans takibini ve kaynaklarını doğru yöneterek büyümeyi hedefliyor…

Bankacılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından Anadolubank, bankacılık gibi dinamik bir sektörde dijitalleşmenin sağladığı avantajlardan faydalanmak için SAP ile önemli bir iş birliğine imza attı. SAP Türkiye, Çözümevi ve Anadolubank Bilgi Teknolojileri ekiplerinin başlattığı proje, ilk olarak 2019 yılı bütçe ve hedeflerinin yeni platformda hazırlanması ile birlikte hayata geçirilmiş oldu.

Anadolubank günümüz koşullarında daha hızlı, dinamik ve etkin kararlar alabilmek ve tüm birimlerin bütçe ve hedef sürecine dâhil olarak otomasyon düzeyini artırmak amacıyla SAP Business Planning and Consolidation (BPC) (İş Planlama ve Konsolidasyon) çözümünü tercih etti. Bu çözüm ile Anadolubank veri toplama, derleme ve hesaplama gibi süreçlerini otomatik olarak gerçekleştirmeyi ve iş yükünü önemli ölçüde azaltarak performansını artırmayı hedefliyor. Bütçeleme, tahmin, entegre edilmiş planlama ve konsolidasyon çözümü SAP BPC, manuel yapılan pek çok işlemi otomatikleştirerek çok daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı oluyor ve hata oranını da minimuma indiriyor.

Bütçe Planlama Dönüşümü ile sürdürülebilir kârlılığı amaçladıklarını vurgulayan Anadolubank CFO’su Ferudun Canbay, “Bankanın kısa, orta ve uzun vade hedeflerini gerçekleştirebilmesi için ilerleyeceği rotayı finansal olarak çizerken kullandığı araç bütçedir. Mali İşler Bölümü bütçe ve hedef sürecinde bankanın diğer birimleri ile sinerji yaratılmasını, strateji belirlenmesini, hızlı karar alma mekanizmalarının oluşturulmasını, performans takibi ve bütçenin kurum içinde etkin paylaşımını desteklemektedir. 2018 yılında analizi ve geliştirilmesi tamamlanan bu proje ile banka bütçesi üst seviyede hazırlanıyor. Ayrıca iş birimi, şube ve portföy hedefleri tek bir araç üzerinden takip ve analiz ediliyor. Sürdürülebilir kârlılığı amaçlayan bankamız artık çok daha kapsamlı ve ileri analizlerle stratejisini kurgulamakta, düzenli ve rasyonel bir büyümeyi hedeflemektedir” diyerek projenin Anadolubank için önemini ifade etti.

SAP Türkiye Çözüm Satış Direktörü Gökhan Nalbantoğlu ise “SAP Türkiye olarak, 18 yıldır kurumsal uygulama ve yazılım alanında tüm sektörlerde her ölçekteki şirketin iş süreçlerini en iyi şekilde yürütmesine destek oluyoruz. Bankacılık sektörü günümüzde en dinamik sektörlerden biri. Hem yerel hem de global rekabetin yoğun yaşandığı bu sektörde kurumlar, fark yaratmak ve verimliliğini artırmak için mevcut süreçleri optimize etmeye, yeni değerler elde etmek üzere süreçleri birbirine entegre etmeye daha fazla odaklanıyor. Finansal süreçlerin oldukça yoğun olduğu bankacılık sektöründe bütçe çalışmalarınızı doğru planlamak, takip etmek ve maliyet kontrolünü sağlamak adına finansal operasyon süreçlerine teknolojiyi dâhil etmek artık kaçınılmaz. SAP BPC çözümümüz ile finansal süreçleri otomatize ederek, iş yükünün ve maliyetin önemli ölçüde azaltılmasını sağlıyor ve kurumların hız kazanmasına yardımcı oluyoruz. Bu noktada, Anadolubank’ın iş süreçlerinde çözüm ortağı olarak SAP Türkiye’yi tercih etmesinden dolayı mutluluk duyuyor ve bu kıymetli iş birliğimiz çerçevesinde birlikte nice başarılı, verimli projelere imza atacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

SAP BPC ile verimlilik artıyor

Bütçe planlama ve raporlama süreçleri yönetiminde otomasyon, hız ve verimlilik sağlayan SAP BPC çözümü ile kurumlar bütçe ve kapanış döngülerini hızlandırarak, sağlıklı bir performans takibi sunuyor. SAP BPC, SAP S/4HANA ile entegre çalışarak, analiz ve konsolidasyonlar için de gerçek zamanlı plan yapılmasına olanak sağlıyor. Planlama sürecinin tüm adımlarının etkin yönetiminin yanı sıra bütçe değerlerinin maliyete ve karlılığa etkisini de simülasyonlarla analiz ederek yöneticilerin karar süreçlerini de hızlandıran SAP BPC, performans sorunlarının giderilmesinde de kurumlara büyük kolaylıklar getiriyor.

#Anadolubank, #SAP,

 
 

Popüler Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: