Uydu Pazarında Önemli Satın Alma: Eutelsat, NOORSAT’ı Satın Aldı.

Paris, Kasım 2017 – Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL), Orta Doğu’nun önde gelen uydu servis sağlayıcılarından biri olan NOORSAT’ı Bahreyn’in Orbit Holding Grubundan satın aldı.

2004 yılında kurulan NOORSAT, Eutelsat’ın Orta Doğu’daki kapasitesini kullanan önde gelen distribütörlerden biri. TV yayıncılık pazarında en değerli müşterilere hizmet veren firma, Eutelsat’ın pazar lideri Orta Doğu ve Kuzey Afrika konumlarından, 7/8° Batı ve 25,5° Doğu’da, 300’den fazla TV kanalı için hizmet sağlıyor.

NOORSAT’ın Eutelsat bünyesine dahil olması, katacağı ek değer açısından Eutelsat’ın bölgedeki video yayıncılığındaki etkin ve verimli hizmet sunma stratejisi ile tam uyum sağlayacak. Bu satın alma, Eutelsat’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da televizyon yayın dağıtımında pazar lideri olarak video konumlarının uzun vadeli ticari gelişimini güçlendirmesine ve son müşterilere doğrudan erişimini artırmasına ve aynı zamanda Yüksek Çözünürlüklü TV (UHD) yayıncılığının teşvik edilmesiyle birlikte artan video servislerinin satışa sunulmasına olanak tanıyacak.

Eutelsat Ticaret ve Geliştirme Sorumlusu Michel Azibert, şunları söyledi: “NOORSAT’ın yetenekleri ve pazar bilgisi, Orta Doğu’daki dinamik video piyasasında uzun süredir devam eden güçlü konumumuzu daha da pekiştirecektir. NOORSAT’ın teknolojik iş platformlarını ve insan gücünü bünyemize katmakla, global ölçekteki pazar varlğımızda önemli bir yer tutan bölge müşterilerimize hizmet sunmadaki adanmışlığımızı öne çıkartmaktayız.”

Eutelsat, NOORSAT’ın %100’ünü, DFCF (debt free and cash free-borçsuz ve nakitsiz) değerlendirme yöntemi ile 75 milyon ABD Doları bedel karşılığında satın aldı. Bu satın alma işlemi ile NOORSAT’ın Eutelsat’dan kiralamış olduğu kapasite etkisinin ) ortadan kaldırılmasının ardından, Eutelsat’ın konsolide gelirlerinde yıllık olarak 15 milyon ABD Doları kadar artış sağlanacak.

Eutelsat Communications Hakkında

1977’de kurulan Eutelsat Communications, dünyanın önde gelen uydu operatörlerinden biridir. Eutelsat, küresel uydu filosu ve ilişkili yer hizmetleri teknolojisiyle Video, Veri, Kamu hizmetleri, Sabit ve Mobil Geniş Bant pazarlarındaki müşterilerinin, nerede bulunursa bulunsunlar kendi müşterileri ile etkili bir şekilde iletişim kurmalarını sağlıyor. Önde gelen medya grupları tarafından işletilen 6600’ün üzerinde televizyon kanalının yayını, uydulardan doğrudan erişim ya da karasal yayın şebekesine bağlı bir milyar izleyiciye Eutelsat tarafından ulaştırılmaktadır Dünya genelindeki ofis ve teleportlarıyla birlikte merkezi Paris’te bulunan Eutelsat, 32 ülkede müşterilerine en yüksek hizmet kalitesini sunmayı amaçlayan kendi alanında uzman 1000 kişilik bir işgücüne sahiptir. Eutelsat Communications, Euronext Paris Borsasına kotedir (ticker/kısaltma adı: ETL).

#uydupazarında, #eutelsat, #noorsat

Yorum Yok