Runatolia Maratonu’nda koşan TİDER destekçileri ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzattı

Runatolia’da TİDER koşu takımında yer alarak iyilik peşinde koşan gönüllüler, derneğe 34 bin TL kaynak sağlayarak 128 ailenin 1 yıllık temel ihtiyacını karşılamak için koştular.

 

 Runatolia Maratonu’na 73 kişiden oluşan geniş bir ekip ile katılan TİDER, israf ve yoksullukla mücadelesine güçlü bir destek aldı. Adım Adım platformu ile iyilik peşinde koşan TİDER dostu sporcuların yürüttükleri kampanyalarla sağladığı kaynak, 30 bin TL rakamına ulaşırken, 113 ailenin 1 yıllık ihtiyacı karşılanmış oldu.

Bu yılki Runatolia Maratonu’nda TİDER’i destekleyen kurumsal takımlar arasında 26 kişiden oluşan Azur Air ve Anex Tour kurumsal koşu takımı, 11 kişiden oluşan Limak Hotels takımı ve 16 kişiden oluşan Eczacıbaşı kurumsal koşu takımı yer aldı. Kurumsal takımların yanı sıra 20 katılımcı da bireysel olarak TİDER’e destek için koştu.

128 ailenin bir yıllık ihtiyacı karşılanacak

TİDER’e gönül veren sporcular, İstanbul Maratonu’nda 1.000 aile için yola çıkmış ve 872 ailenin 1 yıllık temel ihtiyaçlarını karşılayacak bağışı hep birlikte toplamışlardı. Runatolia Maratonu’nunda ise kalan 128 aile için koşuldu. 18 Mart’a kadar devam edecek kampanyada TİDER koşucuları TİDER’e yapılan bağışlar sayesinde, 33 ton ürünün israftan kurtarılarak, 128 ailenin bir yıllık temel ihtiyaçlarının karşılanması için herkesi kampanyalarına desteğe çağırıyorlar.

Tek başına bağış toplamaktan 70 kat etkili

TİDER, kurduğu ‘TİDER Etkisi’ modeli sayesinde herhangi bir bireyin tek başına toplayacağı bağışla oluşturacağı etkinin tam 70 katı üretilebiliyor. Bu sayede bir aileye destek olmak için atılan her adımın etkisi TİDER ile 70 kat artarak devleşiyor. Toplanan her 265 TL bağış, bir ailenin bir yıl boyunca tüm temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlarken, aileden çalışabilir durumdaki kişilere iş bulunmasını ve her aile başına 256 kg ürünün israftan kurtarılmasını sağlıyor.

TİDER bu yılki Runatolia Maratonu’nda 128 aile için 34 bin TL bağış toplama hedefi ile yola çıkmıştı. Toplanan 30 bin TL bağış ile hedefine yaklaştı.

Türkiye’de 5 aileden biri yoksul ve 6 milyon ekmek israf oluyor

Kendisi de Runatolia’da koşan sporculardan birisi olan TİDER Kurucu Başkanı H. Serkan Süzer, kurumsal takımların ve bireysel sporcuların desteği ile israftan kurtarılacak olan temel ihtiyaç maddelerinin çok sayıda ailenin mutluluğu olacağını söyledi. Süzer, dünyadaki ve Türkiye’deki israfın ulaştığı boyutları ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bugün tüm dünya nüfusunu doyuracak gıda üretim eksikliği olduğu için yeni kaynaklar aranıyor; ama öte yanda küresel gıda üretiminin 3’te 1’i israf ediliyor. Bu israf hem üretici tarafında hem de tüketici tarafında gerçekleşiyor.

İsraf edilen gıda miktarı, dünyadaki beslenemeyen 868 milyon insanı doyurmak için gereken gıda miktarının 4 katı! Türkiye’de ise nüfusumuzun yüzde 14’ü, yani 13 milyon insanımız yoksulluk sınırının altında yaşamakta. Öte yandan, her yıl toplam değeri 1,5 milyar lirayı bulan 6 milyon ekmek çöpe gidiyor. Yaş meyve ve sebzedeki kayıp ise 16 milyar liraya ulaşmış durumda. İsrafın yüzde 39’u üreticiler, yüzde 5’i perakendeciler, yüzde 14’ü ise catering sektöründe gerçekleşiyor.” Süzer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurduğumuz TİDER Destek Marketleri aracılığı ile yoksul ailelere ulaşıp, temel ihtiyaçlarını karşılarken bir taraftan israfın, diğer taraftan da yoksulluğun azalmasına çözüm bulmak için çalışıyoruz. Adım Adım platformu ile katıldığımız yardımseverlik koşuları yoluyla hem israf ve yoksullukla mücadele konusundaki farkındalığın artırılmasını hem de insanlarımıza ve gezegene faydalı olmayı amaçlıyoruz.”

H. Serkan Süzer, Runatolia Maratonu’nda koşan ve TİDER’e destek olan kurum takımlarına ve bireysel koşuculara minnettar olduklarını belirterek, “İyilik peşinde koşan ve bizi destekleyen koşucular ile ortak hayalimiz olan ‘daha iyi bir dünya’ için açtığımız kampanyaya bağış yaparak destekleyen bağışçılarımıza ve sesimizi geniş kitlelere duyurmamıza destek olan Adım Adım platformuna teşekkür ederiz” dedi.

Runatolia’da 1.900 kişi koştu

Her yıl Antalya’da gerçekleştirilen Runatolia Maratonu’nu bu yıl 13. kez koşuldu. 34 ülkeden 14.000 kişinin katıldığı spor etkinliğinde farklı derneklerin kampanyalarına destek olarak yardımseverlik için koşan katılımcı sayısı ise 1.900 kişi oldu. Bu katılımcıların aracılığı ile ulaşılan bağışçı sayısı 15.000 olurken, toplam 1.3 milyon TL bağış doğrudan dernekler tarafından toplandı.

 #runatolia, #runatoliamaratonu, #tider

 

Yorum Yok
 
 

Popüler Yazılar