Rubrik ile ekstra maliyetlerden kurtulun…

Mert Ece / Bereket Enerji Bilgi Sistemleri Grup Müdürü

Yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi amacı ile 1995 yılında faaliyetlerine başlayan Bereket Enerji Grubu, son olarak yedekleme tarafındaki yatırımını Rubrik ile gerçekleştirdi. Rubrik yatırımı sonrasında yedekleme ayağını daha kararlı, verimli ve kolay yönetilebilir bir hale getirdiklerini belirten Bereket Enerji Bilgi Sistemleri Grup Müdürü Mert Ece, aynı zamanda hızlı yedekleme ve fiyat/performans olarak çok doğru karar verdiklerini belirtti. Ece, Rubrik’in bugüne kadar deneyimledikleri kullanımı en rahat yedekleme çözümü olduğunu da sözlerine ekledi Mert Ece yatırımın gereklilikleri ve sonrasında elde edilen kazanımları keyifli bir söyleşide okurlarımız için paylaştı…

 

Bereket Enerji’yi ve firmadaki rolünüzü anlatır mısınız?

Bereket Enerji, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretmek amacıyla ilk hidroelektrik santralini 1995 yılında Bereket çayı üzerine kurdu. Merkezi Denizli’de bulunan şirket jeotermal, hidroelektrik, termik, güneş, rüzgar ve çöp gazı kaynaklarından yararlanarak elektrik üretmektedir. Bereket Enerji deneyimli personeliyle kendi fizibilite raporlarını hazırlamakta ve kurduğu enerji santrallerinin tasarımını, inşasını, montajını ve işletmesini kendisi yapmaktadır.

Bugüne kadar yenilenebilir enerji kaynaklarından yaklaşık toplamda 750 MW gücünde santralin kurulumu yapılmış ve işletmeye alınmış olup, devralınan santrallerle beraber 1.000 MW’lık temiz enerji kaynaklı santralin işletmesi yapılmaktadır. 2014 yılında Bereket Enerji bünyesine katılan Yatağan ve Çatalağzı Termik Santralleri ile birlikte bugün kurulu güç 2.100 MW kapasiteye ulaşmıştır.

 

Mevcutta ve gelecekteki bulut stratejinizden bahseder misiniz?

Bereket Enerji olarak Rubrik ile aldığımız yedeklerin bir kopyasını hâlihazırda bulut üzerine de aktarıyoruz. Gelecekte bulut üzerinde ilgili yönetmelikler kapsamında neler yapabileceğimiz konusunda araştırmalar yapıyoruz.

 

Rubrik, genel BT stratejinize nasıl etki etti?

Yedekleme konusu çok kritik bir konu. Daha önce kullandığımız ürünün bizlere yaşattığı bazı sorunlar vardı. Öncelikle bu sorunları aşmak, BT üretim ortamının yedekleme ayağını daha kararlı, verimli ve kolay yönetilebilir hale getirmek istiyorduk. Rubrik ile bunu sağladık. Rubrik sayesinde görünmeyen maliyetleri ortadan kaldırdık. Çok hızlı bir şekilde yedek alabilmenin yanı sıra fiyat/performans açısından da en doğru kararı verdiğimize inanıyoruz. Rubrik, bugüne kadar deneyimlediğimiz kullanımı en rahat yedekleme çözümü.

 

Firmanızın fiziksel olarak sanal/ veri boyutu ve kapasitesini paylaşabilir misiniz?

Yedeklediğimiz veri miktarı 1PetaByte’dan daha fazla. Ancak yedeklenmiş boyutu yaklaşık 25-30 TeraByte seviyelerine inmiş durumda. Bu da Rubrik’in tekilleştirme ve sıkıştırmada da ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Bu haliyle özellikle kapasite/maliyet olarak firmamız bütçesini daha verimli kullanır hale geldi.

 

Daha önce yedeklemeyle ilgili, karşılaştığınız zorlukları anlatır mısınız?

Daha önce kullandığımız yedekleme yazılımı, sanallaştırma platformunun özelliklerini kullanarak yedek alıyordu. Ancak bu yöntem ile yapılan yedekleme, always-on yapıdaki veritabanı sunucumuzda sorunlara yol açıyordu. Rubrik sanallaştırma platformları ile daha üst seviyede entegrasyona sahip olduğu için yaşadığımız sorunlar bir anda ortadan kalktı. Sorunsuz ve çok daha hızlı bir şekilde yedek alabiliyoruz. En önemlisi geleneksel yedekleme çözümlerinin aksine, Rubrik’te farklı ihtiyaçlar için farklı lisanslama ve fiyatlama bulunmuyor. Rubrik ile Rubrik tarafından desteklenen tüm platformları yedekleyebiliyoruz. Ek lisanslama maliyeti ödemek zorunda kalmıyoruz.

Ek olarak, geçmişte kullandığımız yedekleme çözümünün yönetimi daha zordu. Rubrik, HTML5 tabanlı sunduğu yönetim arabirimi ile çok daha rahat ve kolay bir yedekleme yönetimi imkanı sağlıyor. Bugüne kadar kullandığımız en kolay yönetilebilir çözüm diyebilirim.

 

Veri yönetimi SLA’larınızı nasıl belirliyorsunuz? RTO ve RPO zamanlarınız nelerdi? Herhangi bir felaket kurtarma ile uğraşmak zorunda kaldınız mı? Saklama politikalarınız nelerdir?

RTO ve RPO sürelerimiz sistemden sisteme değişmekle birlikte, ortalama olarak 24 saatte ayağa kaldırabilmeyi ve en fazla 2 saatlik veri kaybı ile yapabilmeyi hedefliyoruz. Yedeklediğimiz sisteme bağlı olarak 45 dakika ile 1 ay arasında periyodlar ile yedekleme yapıyoruz. Bugüne kadar bir felaket kurtarma ihtiyacımız olmadı ancak bu olmayacağı anlamına gelmez. Her zaman felaket olabilecekmiş gibi kendimizi her türlü senaryoya karşı hazırlamaya çalışıyoruz.

 

Sizi Rubrik’e yönlendiren nedenler nelerdir?

Yeni bir yedekleme çözümü seçerken her firma gibi biz de fayda ve maliyet analizi yaptık. İncelediğimiz diğer üründe de pek çok özellik vardı ancak Rubrik’i ayrıştıran ve ön plana çıkaran iki konu vardı: kullanım kolaylığı ve fayda/maliyet oranı.

Diğer çözüm, Rubrik ile karşılaştırıldığında çok karmaşıktı. Yedekleme işi günlük bir operasyon olmasına karşın, çok hızlı ve kolay bir şekilde yönetilmesi gereken bir konu. Yedekleme işini kolay bir şekilde yönetebilirsek asıl işlerimize daha fazla odaklanabiliriz. Bunun Rubrik ile çok rahatlıkla yapılabileceğini gördük. Rubrik’i aldığımız günden bu yana sorunsuz kullanıyor ve kolaylık konusunda haklı olduğumuzu her defasında görüyoruz.

Fayda/maliyet analizi yaptığımızda da Rubrik’in rakiplerine göre daha avantajlı olduğunu gördük. Yazılım ve donanımın birlikte gelmesinin yanı sıra, görünmeyen hiç bir maliyet yer almıyor. Rubrik’in desteklediği tüm platformları istediğimiz gibi, ek bir lisans parası ödemeden yedekleyebiliyoruz. Bu noktada Rubrik bizi sayfalar dolusu maliyet hesabı yapma derdinden kurtarıyor. Ayrıca büyümemiz gerektiğinde sadece ek kutular ile sınırsız bir şekilde büyüyebiliyoruz. Büyümenin hem kapasite hem de performans tarafında lineer olarak büyümesi gelecek ihtiyaçlarımızda günün şartlarına cevap vermemizi sağlayacak. Rubrik ile verilerimizi ransomware ataklarına karşı koruyabilmemiz büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

 

Kullanım Örnekleri:

Ne için Rubrik kullanıyorsunuz?

Rubrik’i BT üretim ortamımızın yedeğini almak için kullanıyoruz. Şu an için bulut ortamına ikinci bir kopyasını atıyoruz. Bu yedekleri daha etkin biçimde kullanmak için bazı testlerimiz var ancak bunlardan bahsetmek için şu anda çok erken.

 

Faydalar / Sonuçlar:

Rubrik’in en sevdiğiniz özellikleri neler?

Tek cümle ile çok hızlı; güvenilir bir ürün. Ayrıca aynı hız ve güvenilirliği destek aldığımız Dosbil ve Exclusive Networks için de söyleyebilirim. Alım aşamasında her iki firma da yanımızdaydı ve sorduğumuz tüm sorulara detaylı, şüpheye yer bırakmayacak şekilde yanıt verdiler. Kurulum ve sonrasında destek aşamalarında da her zaman yanımızda oldular.

 

Gelecek:

Gelecekte Rubrik kullanmayı nasıl planlıyorsunuz?

Olağanüstü durum çözümümüz kapsamında da ikincil bir ünite ile yedeklerimizin kopyasını çıkarıp, gerekmesi durumunda anında geri dönüş yapabilmek amacıyla kullanmak üzerine denemeler yapabiliriz. Bununla ilgili araştırma ve incelemelerimiz devam ediyor.

 

#BereketEnerji, #Rubrik, #Dosbil, #ExclusiveNetworks, #VeriYedekleme

 

Yorum Yok
%d blogcu bunu beğendi: