RTB House, Derin Öğrenme ile Öneri Motorunu yüzde 41’e kadar İyileştirdi

Derin öğrenme ve bilgisayar vizyonu kombinasyonu kullanarak öneri mekanizmasına yeni bir güncelleme getiren RTB House, özellikle kategoriler arası öneri yapma olanağının neredeyse sınırsız olduğu moda ve birden çok kategorili e-mağazalar gibi sektörlerde artış sağlıyor
20 Eylül, 2017, İstanbul – Dünyanın önde gelen reklamcıları için gelişmiş yeniden hedefleme teknolojileri sunan şirketi RTB House, derin öğrenme ve bilgisayar vizyonu kombinasyonu kullanarak öneri mekanizmasına yeni bir güncelleme getirdi. Yeni yöntem, olası kullanıcının satınalma ihtiyaçlarını yüksek doğrulukla tahmin etmeye olanak tanıyarak, ürün önerilerinin önceye göre yüzde 41’e kadar daha verimli olmasını sağlıyor.
Kişiselleştirilmiş yeniden hedeflemede gerçek zamanlı bir teklif ihalesi sırasında hesaplamaların, çok kısa bir zaman içinde gerçekleşmesi gerekiyor. Öneri mekanizmasının bir kreatif üzerinde neleri sunacağına karar vermesi için sadece milisaniyeleri var.
Neyin gösterileceğine dair karar;
  • Tıklama verileri, 
  • Ürün hakkında bilgiler, 
  • İlgi alanı kategorileri, 
  • Alışveriş davranışı ve 
  • Arama taktikleri hesaba katılarak ilgili kullanıcının ne aradığına dayalı olarak veriliyor. 
Zaman sınırlamalarından dolayı mekanizmanın milyarlarca kombinasyon arasından bir kreatifi seçip, potansiyel alıcının en çok ilgisini çekecek içeriği sunmak için hızlı hareket etmesi gerekiyor.
RTB House, yakın zamanda öneri mekanizmasına yeni algoritmalar yerleştirerek, karar alım sürecinde daha doğru önerilerin verilmesine olanak tanıyor. Son gösterim, sadece benzer satınalma profiline sahip diğer kullanıcıların başvuru düzenlerini değil, aynı zamanda önceden kreatifler üzerinden sunulanları da hesaba katan tam bir bilgi yelpazesine dayanıyor.
rsm3

Derin öğrenme ile birden fazla boyutta kişiselleştirme

Yeni yaklaşım, insan beyninin sorun çözerken nasıl çalıştığını esas alan AI araştırmasının en gelişmiş alt alanı derin öğrenmeden faydalanıyor. Bir kullanıcının tıklaması, göz atması veya satın alması en muhtemel olanlar hakkında kararlar alıyor. Derin öğrenme sayesinde birden fazla boyuttaki dinamik kişiselleştirmeden faydalanmak da mümkün oluyor.
Dinamik kişiselleştirme, sadece standart öneri sistemlerine değil banner’lar üzerindeki ürünlerin, kullanıcının geçmişine göre seçildiğini gösteriyor. Aynı zamanda, tek bir görselden veya bir görseller dizisinden bilginin otomatik olarak çıkarılmasına, incelenmesine ve anlaşılmasına izin veren bilgisayar vizyonuna da başvuran teknolojiyi kullanıyor. Potansiyel alıcılar tarafından kontrol edilen ürünler arasındaki benzerliklere bakıyor.
Nihai sonuç ise RTB House müşterilerinin trafiklerinin ve tıklamalarının gösterdiği gibi daha da optimize edilmiş öneriler olarak ortaya çıkıyor. RTB House’un yeni derin öğrenme öneri mekanizması ile kullanıcılar, şu anki yaklaşıma kıyasla reklamlara normalden yüzde 41’e kadar daha fazla tıkladı. Büyüme, özellikle kategoriler arası öneri yapma olanağının neredeyse sınırsız olduğu moda ve birden çok kategorili e-mağazalar gibi sektörlerde dikkat çekiyor.
RTB House Doğu Avrupa Bölge Direktörü Ömer Aras, geçtiğimiz birkaç yıl içinde sektörün bir şekilde insan sezgilerini veya göz becerilerini aşan araçlar üzerinde çalıştığını hatırlattı ve şöyle devam etti: 
“Amacımız, bir yandan yeniden hedefleme reklamlarını müşterilerimiz için keyifli hale getirirken, diğer yandan da son derece etkili bir performans ortaya koymak. Uyguladığımız yenilikçi öneri mekanizması, kişiselleştirmeyi yeni bir seviyeye taşıyor. Derin öğrenme sayesinde mekanizmamız, banner’lar üzerinde gösterilmesi gereken ve satın alınma potansiyeli en yüksek olan ürünleri beceriyle seçecek şekilde geliştirildi. Bilgisayar vizyonu ile birlikte saniyede binlerce görüntüyü analiz etme, yüksek bir doğruluk oranı ile düzenleri tespit etme ve önerileri müşterinin davranışlarındaki en ufak değişikliğe göre ayarlama kabiliyetine sahibiz. Günün sonunda daha yüksek performans, müşterilerimize reklam harcamalarından daha fazla geri dönüş sağlar ve yatırım getirisini katlamaya yardımcı oluyor.”
RTB House, RTB modelinde (gerçek zamanlı teklif verme) reklam satın almak için kendi teknolojisini geliştirmeyi ve uygulamayı başaran dünyadaki birkaç şirketten biridir. Bu, alıcıların, gerçek zamanlı reklam alanı ihalelerine katıldığı bir çözümdür. Şirket, dünya çapında faaliyet göstermekte ve Avrupa, Latin Amerika, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika genelinde 40’ın üzerinde pazarda global markalar için 1000’den fazla benzersiz kampanya yürütmektedir. RTB House ekibi, aralarında performans pazarlama uzmanları, analistler, satış ve müşteri hizmetleri uzmanları ve programcıların da bulunduğu 200 kişiden oluşmaktadır.
Yorum Yok
 
 

Popüler Yazılar

Dell EMC Unity Success Story In Turkey