iPhone 4S”in Türkiye fiyatı belli oldu

Türkiye”ye gelişi merakla beklenen iPhone 4S”te piyasaya çıkış tarihi belli oldu. iPhone 4S”i, Türkiye”de üç cep telefonu operatörü eşzamanlı olarak haftaya satışa çıkarıyor. Fiyatı ise…

Apple”ın cep telefonu piyasasındaki son ürünü iPhone 4S”i, Türkiye”de üç cep telefonu operatörü eşzamanlı olarak haftaya (16 Aralık) satışa çıkarıyor. Türkiye adına verilen bu tarih cihazın ABD”de satışa çıkmasından iki ay sonrasına denk geliyor.

Tarihin açıklanmasının ardından şimdi en çok merak edilen konu son model iPhone”ların fiyatı. Turkcell, Vodafone ve Avea”nın birbirine çok yakın fiyatlar ve internet paketleriyle satışa çıkaracağı iPhone 4S”in en ucuz modeli (16 GB) kotratsız olarak 825 euro (2.020 TL) fiyatla satılacak, en pahalı iPhone 4S”in (64 GB) fiyatı 1.100 euro (2.700) seviyesini bulacak. Üst düzey operatör yetkililerinden alınan bilgiler 32 GB”lık iPhone 4S fiyatının ise 960 euro”ya (2.350 TL) karşılık geleceğine işaret ediyor.

Vergi yüksek, euro da!

Cep operatörlerinin başlangıçta internet paketleriyle kontratlı satış tarafına yüklenmesi bekleniyor. Buna karşılık yaşanacak kıyasıya rekabetin etkisiyle kontratsız modellerin de az hacimli olsa da piyasada olacağı belirtiliyor. ABD”de 16 GB”lık iPhone fiyatının 700 dolara geldiği düşünüldüğünde 2.020 TL seviyeleri oldukça yüksek duruyor. Türkiye”de alınan vergilerin yüksekliği ve Avrupa bölgesi olunmasından dolayı dolara göre daha değerli para birimi euro”nun kullanılması fiyatları yukarı çeken önemli etkenlerin başında geliyor.

Siri bizimle konuşacak mı?

İlk iPhone modelini Türkiye”de Vodafone satmaya başladı. Ardından Turkcell devreye girdi. iPhone 4 serisiyle birlikte oyuna Avea da katıldı. iPhone 4S ise üç operatörün aynı anda raflara çıkaracağı ilk iPhone modeli olacak.

Apple”ın yeni model ürünü iPhone 4S”in tasarım olarak benzeri olan iPhone 4S, hızlı işlemcisi, daha güçlü dijital kamerası ve başta Siri (kullanıcıyı konuşarak yönlediren dijital asistan) olmak üzere yeni nesil uygulamalarıyla öne çıkıyor. Siri şu anda Türkçe dil desteğiyle gelmiyor. İngilizce dille Siri”yi kullanmak ve cihazla bilgi alışverişi yapmak mümkün olacak.

4S kullananlar ‘hayli memnun”

ABD”de teknoloji ürünlerinin kullanımı üzerine araştırmaların altına imza atan ChangeWave şirketinin analistleri önceki gün iPhone 4S kullanıcı memnuniyet raporunun sonuçlarını açıkladı. Buna göre ABD”de iPhone 4S kullananların yüzde 77”si üründen oldukça memnun olduklarını söylüyor. Yüzde 19”luk kullanıcı kitlesi ‘memnun” olurken, cihazdan şkayetçi olanlar yüzde 4”e karşılık geliyor.

Öte yandan ABD”de operatörlerden gelen ve yüzde 1”lere kadar gerileyen çağrı kesilme seviyesinin de iPhone”larda 4S”le birlikte şebeke tarafında sorunlarının çözüldüğü anlamını taşıdığı ifade ediliyor.

Yorum Yok
 
 

Popüler Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: