Index Grup 2023’te Avrupa’nın ilk 5 büyük teknoloji grubu içinde olmayı hedefliyor

Bünyesinde İndeks Bilgisayar, Datagate Bilgisayar, Despec Bilgisayar, Netex, Neotech, Artım Bilişim ve Teklos’u bulunduran Index Grup, 2012 yılı performansını ve önümüzdeki dönem hedeflerini açıkladı.

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri grubu Index, organik-inorganik büyüme planları ve  “geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonuyla, 2013 için büyüme hedefini yüzde 18’e çıkarıyor. Önümüzdeki iki yıl içinde Teklos’un sahipliğinde bulunan gayrimenkul projesini hayata geçirecek olan grup, bu projeyle 75 milyon dolar gelir elde etmeyi planlıyor. Index Grup aynı zamanda grup şirketlerinden İndeks Bilgisayar’ın hisselerinin yüzde 20’sini Avrupa’da teknoloji alanındaki önemli yatırımları olan MCI’a satarak iş modellerini yeni yatırım alanlarına taşıdı. Bu sayede Doğu Avrupa’nın en büyük BT ürünleri distribütörlerinden ABC Data ile stratejik ortaklıklarına bir yenisini ekleyerek Balkanlar’da, Türki Cumhuriyetlerde ve MEA bölgesinde de varlığını hissettirecek.

Index Grup, bu yıldan itibaren yazılımdan sunucuya, depolama ürünlerinden servise kadar katma değerli bir yapıya odaklanacak. Grubun lojistik sektöründe faaliyet gösteren şirketi Teklos ise e-ticaret bazında geniş hacimli iş yapan firmaların lojistik ihtiyaçlarını dış kaynak kullanımıyla sağlayacak.

2013’TEN 2023’E 10 YILLIK STRATEJİK PLAN

Grubun performansının kamuoyuyla paylaşıldığı toplantıda konuşan Index Grup CEO’su Erol Bilecik, teknoloji sektöründe çeyrek yüzyıllık bir tecrübeye sahip olacakları 2015’e az bir süre kalmışken, 2013’ten başlayarak önümüzdeki yıllarda mobil ürünler ve BT lojistiği gibi sektörlerde büyük yatırımlara imza atacaklarını ve 2013’ü “büyüme yılı” olarak geçireceklerini söyleyerek toplantıda şunları kaydetti:  “Son yıllarda özellikle tablete ve yeni mobil ürün fırsatlarına ağırlık verdik, iş ortaklarımıza katma değer oluşturacak şekilde lojistik destek sağladık. Önümüzdeki dönemde ise Index Grup genelinde 2015 yılına kadar gerçekleştirdiğimiz stratejik yapılanmaları tamamlayarak, Index Grup Şirketleri olarak faaliyetlerimizi Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Balkanlar, Türki Cumhuriyetler ve MEA bölgesinde de sürdürmeyi amaçlıyoruz. Birkaç yıl içinde yazılım, sunucu (server), depolama ürünleri ve servis alanında grup şirketlerinin içinde konsolidasyon yaparak tam odaklı bir yapıya geçmiş olacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılını kutlayacağı 2023’te ise Index Grup olarak teknoloji kulvarında Avrupa’nın ilk beş büyük grubu içinde olmayı hedefliyoruz.”

2013 YILINDA ÖNEMLİ GELİŞMELER

Mobil ürünler ve özellikle akıllı telefonlar pazarında ses getirecek sürpriz çalışmalara imza atmayı planlayan Index Grup’un yeni markalar ve yeni yatırımlarla büyümeye devam ettiğini belirten Bilecik, bir süredir Index Grup iştiraki Teklos A.Ş. ile gerçekleştirmeyi planladıkları ve inşaat süresinin 36 ay sürmesini hesap ettikleri gayrimenkul projesi için girişimlere başladıklarını açıkladı. Bu proje sayesinde şirketin elde edeceği garanti ve asgari gelirin yaklaşık 75 milyon USD olduğunu belirten Bilecik, bu gelir şekliyle Türkiye’nin bilişim sektöründe en güçlü yatırım yapma kapasitesine sahip şirketi olmayı umduklarının da altını çizdi.

Bilecik, aynı zamanda lojistik alanında muhtelif telekom firmalarına lojistik hizmeti veren Teklos’u, eylül ayında yeni yerine taşıdıktan sonra e-ticaret bazında faaliyetler sürdüren firmaların lojistik ihtiyaçlarını dış kaynak kullanımıyla karşılayacak büyük bir firmaya dönüştürmeyi hedeflediklerini de kaydetti.

STRATEJİK ORTAKLIKLARLA BÖLGESEL BÜYÜME

Avrupa’da teknoloji alanında büyük yatırımlara imza atan MCI ile yüzde 20 ortaklık üzerinden anlaşma sağladıklarını söyleyen Bilecik, bu gibi stratejik yabancı ortaklıkların grubun büyümesine önemli ölçüde katkı sağlayacağını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:  “MCI’ın uzun yıllardır hissedarı olduğu Polonya merkezli ABC Data ile kurduğumuz stratejik ilişkiyi, farklı coğrafyalarda ortaklıklar kurarak daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu hamlemiz önümüzdeki yıllarda iş modellerimizi yeni yatırım alanlarına kaydıracağımızın, Balkan ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve MEA bölgesine taşıyacağımızın bir göstergesidir.”

2013 YILINDA GÜÇLÜ TEMETTÜ DAĞITIMI İÇİN GENEL KURULA TEKLİF SUNULACAK

Erol Bilecik, Borsa İstanbul’da işlem gören grup şirketlerine dair planlarından söz ederken, “2012 mali sonuçlarımız doğrultusunda çok güçlü bir temettü dağıtımı yapmayı planlıyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllar itibarı ile de gayrimenkul projesinden elde edeceğimiz gelirlerin de katkısıyla İndeks Bilgisayar’ın, Borsa İstanbul’da en güçlü temettü dağıtımı yapan şirketler arasında yerini almasını arzu ediyoruz” dedi.

 

Yorum Yok
 
 

Popüler Yazılar

Dell EMC Unity Success Story In Turkey