Huawei OpenStack Çadırına Yaptığı Yatırımları Artırıyor: Açık Bulut Ekosistemi, Taşıyıcıların Sayısal Dönüşümleri Hızlandırıyor

Bulut bilişim, oldukça uzun zaman önce, belki de gelecek fırsatları yakalamak için ağ yenilemelerini ve dijital dönüşümleri gerçekleştirmeye başladıkları dönemde taşıyıcıların zihinlerinde dolaşmaya başlamıştı. Şimdi, dünyanın her yerindeki platformlara pillar teknolojisi yerleştiriliyor ve hatta uygulama seviyesine getiriliyor. Bu da taşıyıcılara, yenilikleri yönlendirmek için ihtiyaç duydukları tümüyle bulut ağ imkanlarını kazandırıyor. Bulut bilişimi geliştirmek için birleştirilmiş bir açık bulut platformu oluşturmak hayati önem taşımaktadır. OpenStack bu çabanın büyük bir parçasıdır.

OpenStack’in Popüler hale gelmesi

OpenStack projesi 2010 yılında başlatıldı. Sektör, açık mimari, topluluk işbirliğinde yüksek sinerji ve yeni çadırın teşvik ettiği esnek dağıtım modellerinin avantajlarının hızlı bir şekilde farkına vardı. OpenStack dünyadaki en hızlı gelişen açık kaynak bulut bilişim topluluklarından biridir. 2014 yılında yapılan 451 araştırma, dünya çapında OpenStack pazarının 2014 yılında 883 milyon ABD Dolarından yüzde 40’a varan yıllık bileşik büyüme oranı ile 2018’de 3.3 milyar Dolara ulaşacağını öngördü.

OpenStack’ı benimseme Çin’de ivme kazanmaya başlıyor. China Mobile ve China Telecom, geniş ölçekli ve hiper ölçekli veri merkezlerindeki konuşlanmalar sayesinde açık platformların avantajlarından yararlanıyor. Çinli mühendislerin topluluğa katkısı ve kullanıcı sayısı açısından ABD’nin ardından ikinci sırada yeralıyor. OpenStack’in Çin pazarında havalanmasının zamanı geldi.

hbr11

 

Çin’de giderek daha fazla BİT işletmesi OpenStack kampına katılıyor. Huawei, OpenStack Foundation’a 2012 yılında katıldı. Şu anda, OpenStack projesine Silicon Vadisi, Toronto, Çin (Shenzhen, Xi ‘an, Pekin, Hangzhou ve Chengdu bölgelerinden) ve Avrupa OpenStack araştırma merkezlerinden 600’den fazla Ar-Ge mühendisi katılmaktadır. Huawei, topluluğun en yeni sürümü olan Newton’a tedarikçi katkısı sıralamasında dünya çapında 6’ıncı ve Çin’de birinci sırada yeralıyor.

OpenStack Foundation’ın altın üyesi olan Huawei, yazılım geliştirme, test gerçekleştirme, sorun giderme çabalarını iyileştirme, kaynak sağlama ve marka tanıtımının yanısıra topluluğun vizyonunu geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Zeng Jianguo, Huawei’nin açık kaynak teknolojisine çok fazla önem vermesinin ve OpenStack’a yoğun olarak yatırım yapmasının nedeninin, müşterilerin satıcının kilitlemesiyle karşı karşıya kalmalarının önüne geçmesi olduğunu belirtti. Bu özgürlük, geleceğin açık hedefidir. Bu çözümler ayrıca işletmelerin pazarlama süresini kısaltırken onlara daha geniş bir inovasyon yelpazesi ve birlikte çalışabilir daha açık bir platform sağlıyor. Müşterinin mevcut ve devam eden yatırımları, herhangi bir tedarikçinin yersiz baskısına karşı korunmaktadır.

Genel, özel ve karma bulutu tek bir mimari destekler

Huawei NFVI çözümlerinin temel motoru olan Huawei FusionSphere, OpenStack tabanlı bulut işletim sistemidir. Ticari kullanım gereksinimlerini karşılamak için Huawei, performans, güvenilirlik, kullanılabilirlik, güvenlik, kullanışlılık, uyumluluk ve otomatik yönetim hizmetlerinde gelişmiş işlevler sunar ve bu gelişimleri sunarken verimlilik döngüsünün en yüksek seviyede olduğundan emin olmak ister. Huawei FusionSphere, OpenStack Powered sertifikasını ve tescilli markayı kullanma iznini elde etti.

Tüm tedarikçiler, çözüm sunarken OpenStack yapısında ek geliştirmeler yapmaktadır. OpenStack, her bir satıcının özel, genel ve karma bulutta konuşlandırdığı platformların birlikte çalışabilirliğini doğrulamak için Austin, ABD’deki 2016 OpenStack Zirvesi’nde Interop Challenge’ı gerçekleştirdi. Vakıf, diğer satıcılara da OpenStack tabanlı bulutlarla birlikte çalışabilirliği göstermeleri çağrısında bulundu.

Ekim 2016’da, Huawei Private Cloud (özel bulut) teklifleri ve Huawei’nin Deutsche Telekom ile birlikte kurduğu Open Telekom Cloud, Interop Challenge yük testini geçti. Temmuz 2017’de Boston’da yapılan OpenStack Zirvesinde Huawei, yerinde uygulamada OpenStack birlikte çalışabilirlik testini bir kez daha geçti. Bu başarı Huawei FusionSphere’in, birden fazla uygulama senaryosunda, OpenStack birlikte çalışabilirlik koşullarını karşılayabileceğini gösteriyor. Müşteri uygulamaları sorunsuzca OpenStack tabanlı bulutlara taşınabilir ve profillerini tamamlamak için istedikleri cihazları ve yardımcı uygulamaları kullanabilirler.

openstackdaysistanbul-29

Açık bir bulut ekosistemi oluşturmak için birlikte çalışın: Açık kaynaktan çıkan, en kullanışlı hale getirilmiş ve açık kaynağa katkıda bulunan

Sağlıklı bir endüstri ekosisteminin kurulması, OpenStack toplumunun ve tüm bulut bilişim endüstrisinin gelişimi için çok önemlidir.

Zeng Jianguo ‘’Huawei her zaman endüstri ekolojisinin oluşturulmasına büyük önem vermiştir ve açık kaynak ekosistemin kurulmasının, Bilgi Teknolojileri (IT) sektörünün genel sağlığına önemli bir katkı olduğuna inanmaktadır. Huawei’nin açık kaynakların birlikte çalışabilirliği konusundaki çabaları önce zihinde başladı, daha sonra bu teklifi en verimli hale getirebilmek için çizdiği çerçevenin üzerine bunu inşa etti ve nihayetinde, topluma katkıda bulunmak için öğrendiklerimizden yararlanıyoruz – buna “ondan kaynaklanmak, ondan en verimli şekilde yararlanmak ve açık kaynağa katkıda bulunmak” diyoruz. En önemli faktörlerden biri açık topluma katkı sağlamaktır’’ dedi.

Açık bir bulut ekosistemi oluşturmak için birlikte çalışın: Açık kaynaktan çıkan, en kullanışlı hale getirilmiş ve açık kaynağa katkıda bulunan 

Zeng Jianguo şöyle devam etti:, “Açık kaynak topluluğuna katkıda bulunarak azla yetinmeyi seçtiğimizi düşünmüyoruz, çünkü bu tür çabalar kendi kişisel gelişimlerimizi ve tüm endüstri için olanları harekete geçiriyor. Gerçekte bu çabanın o kadar arkasındayız ki; ancak açık kaynak başarılı olursa Huawei başarılı olabilir. Açık kaynak çoktandır geniş kesimlerce benimsendi. Sunduğumuz hizmet tekliflerini toplayıp açık kaynak çadırına koyduktan sonra altyapı ve ekosistem avantajlarını portföyümüze entegre edebildik. Aklımızdaki açık kaynak hareketine önce tasarımlarımızdan başlıyoruz, ardından temel yapı, müşterinin gereksinimlerini karşılayamaz olunca çözümlerimizi bu çerçevede en verimli hale getiriyoruz. Başka bir deyişle, çözümleri endüstriye özel uygulamalara ve müşteri profillerine uyacak şekilde geliştiriyor, yeniliyor, zenginleştiriyor ve uygun hale getiriyoruz. En iyi duruma getirilmesi tamamlandığında yeniliklerimizi kilit altında tutamayız, çünkü kapalı olan herhangi bir şey canlılığını yitirir – hiç bir şey boşlukta varolmaz. Büyük çadırın yararlanacağını düşündüğümüz şeyleri topluma geri döndürüyoruz. ”

Zeng Jianguo sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Açık kaynak çabaları, paydaşların daha geniş katılımıyla teknolojiyi çok daha hızlı bir şekilde ilerletecektir. Endüstri zincirinde yeni bir sinerji oluştu ve açık kaynak burada kalmaya devam edecek. OpenStack’te, bir bulut bilişim profilinin benimsenmesi ve işletmelerin sayısal dönüşümlerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için gösterilen tüm çabalar, birden fazla görevin ve tedarikçinin olduğu bir süreçtir. Her tedarikçi, kendi başarısını güvence altına alırken endüstri zincirindeki yerini belirlemek ve bir değer katmak için güçlü noktalarına odaklanmalıdır. Huawei, Kurumların sayısal dönüşümleri hızlandıracak sağlıklı, açık ve sürdürülebilir bir bulut bilişim ekosistemi oluşturmak için ortaklıklar kurarken aynı zamanda lider konuma gelmek için çabalarını sürdürecek ve OpenStack Vakfı’na, geliştiricilere ve kullanıcı gruplarına özveriyle hizmet edecektir. ”

#huawei, #openstack, #yatirim, #manset

Yorum Yok
 
 

Popüler Yazılar