Eczacıbaşı Bilişim ThoughtWorks ile teknoloji süreçlerini yeniledi

ThoughtWorks, Eczacıbaşı Bilişim’de kullanılan geleneksel süreçlerin çevik hale getirilmesini ve iyileştirilmesini sağladı.

Toplam 15 ülkedeki 42 ofisiyle ve 4 bin 500’den fazla çalışanıyla şirketlerin dijital dönüşümüne destek veren ThoughtWorks, Eczacıbaşı Bilişim’in teknoloji geliştirme süreçlerine dahil olarak geleneksel süreçlerin çevik hale getirilmesini sağladı. ‘hatasız ürün’ ilkesiyle yola çıktıklarını vurgulayan ThoughtWorks Türkiye Pazarlama ve Müşteri Yönetiminden sorumlu direktör Ercan Tanrıbak, “Doğru şekilde yapılmazsa test otomasyonu ve çevik testler tüm çabaların boşa gidebileceği karmaşık bir süreç haline gelebilir. Kaliteli yazılım sunabilmek için temel gereksinimler doğru zihniyetin benimsenmesi ve doğru disiplinlerin uygulanmasıdır” diye konuştu.

 

ThoughtWorks ile çalışmadan önce EBIFlow İş Akış sisteminde geleneksel süreçler kullanan Eczacıbaşı Bilişim, geleneksel süreçlerde kullanılan manuel testler uzun sürmesi, her tekrarda aynı eforu gerektirmesi ve insan hatasına açık olması ve raporlarda hata riskinin yüksek olması nedeniyle yenilenme ihtiyacı duydu. Eczacıbaşı Bilişim’in bu süreçlerin çevik hale getirilmesi ve iyileştirilmesi için ThoughtWorks ile birlikte çalışmayı tercih ettiğine dikkat çeken Tanrıbak, şunları söyledi: “Şirketlerde mali ve teknik maliyet oluşturan planlanmış test süreci eksikliği, çevik ekiplerin karşılaştığı önemli sorunlardan biri. Çevik ekipler, iterasyonlar sırasında, test araçlarının yetersizliği, yanlış test koşma döngülerinin kullanılması ve bu döngülerin çevik test ihtiyaçlarından farklı bir zihniyet çerçevesinde gerçekleştirilmesi nedeniyle zorluklar yaşıyorlar. Sonradan fark edilen bu hatalar geri alınamaz sonuçlara yol açarken, üretim ortamlarına verilen zararlar da hem mali kayıplara hem de kullanıcı kayıplarına yol açıyor. ThoughtWorks olarak kaliteyi sonradan ekleyerek başarısız olmak yerine başından sonuna dek ‘hatasız’ bir ürün üretmeyi ilke edindik.”

 

İnsan hatası olasılığı ortadan kalktı

Eczacıbaşı Bilişim’de test işlemlerini hızlandıracak, deneysel araştırmaya yönelik test pratiklerine daha fazla zaman ayırabilmesini sağlayacak ve ‘insan hatası’ olasılığını ortadan kaldıracak test otomasyon sistemlerine odaklanıldı. Test otomasyonu, aynı zamanda performans testleri, kullanılabilirlik testleri, güvenlik testleri gibi fonksiyonel olmayan işlemleri de içeriyor.

 

Testler görsel hale getirildi

ThoughtWorks ile Eczacıbaşı Bilişim, test piramidine dayanan fonksiyonel ve performans test otomasyon sisteminin kurulması için Ruby, Capybara (Gherkin),Cucumber, Rspec, Rest-Client, Tiny- tds, Parallel Test , Ruby Mine gibi teknoloji ve araçlar kullanılarak değerlendirme ve geliştirme çalışması yaptılar. Çevik metotların aktif kullanılması, Cucumber özelliklerinden hooks & tags vb. özelliklerin kullanılması, Selenium framework kullanarak görsel regrasyon testi yazımı, zaman planlama için test ve efor tahmini, Sürekli Teslimat bandının (Continuous Delivery Pipeline) kurulması çalışmaları yapıldı. Ayrıca testlerin görsel hale getirilmesi ve test otomasyonunun tüm süreçlerin içerisine entegre edilmesi gerektiği tavsiye edildi.

#manset #eczacibasi #eczacibasibilisim #thoughtworks

Yorum Yok

Cevap Yaz

*

*

 
 

Popüler Yazılar