CES 2019 Açılış Konuşmasını Yapan LG’den Daha da İyi Bir Yaşam İçin Yapay Zekâ Vaadi!

CES 2019 açılış konuşmasını yapan LG Electronics Teknoloji Direktörü Dr. I.P. Park, yapay zekâ yenilikleriyle geliştirilmiş, kullanıcı odaklı yaşam öngörülerini paylaştı…

LG Electronics (LG) Teknoloji Direktörü (CTO’su) Dr. I.P. Park, dünyanın önde gelen tüketici elektroniği fuarı CES 2019’da açılış konuşmasını gerçekleştirerek, şirketin geleceğe yönelik vizyonunu “Daha İyi Bir Yaşam İçin Yapay Zekâ” başlıklı konuşmasında anlattı.

7 Ocak Pazartesi günü Las Vegas’ta MGM Park Tiyatrosu’nda düzenlenen açılış etkinliğinde, Dr. Park, yapay zekânın üç temel unsurunun (Evolve, Connect ve Open- Geliş, Bağlan, Aç), gerçek dünya için çok gelişmiş çözümler içeren bir ekosistem sunabileceğinin altını çizdi.

Tüketici odaklı Yapay Zekâ teknolojisinin öncüsü olan LG, yapay zekânın tüketicilerin yaşamlarındaki yararlı yönlerini anlatmakta da her zaman lider rol oynadı. LG CTO’su Dr. Park da yaptığı açılış konuşmasında, LG’nin günlük yaşama uyarladığı yapay zekâ teknolojilerini sektör temsilcisi, kanaat önderleri ve gazetecilerden meydana gelen 3.000’den fazla katılımcıya göstererek anlattı. LG CLOi GuideBot, konuşma esnasında Dr. Park ile aynı sahne ışığını paylaşarak CES açılış konuşmasına yardımcı olan ilk robot oldu.

Konuşmasına “Teknoloji hayatınızı iyileştirir mi?” sorusuyla başlayan Dr. Park, sorusunu; “Son yüzyılda, buzdolapları, çamaşır makineleri, elektrikli süpürgeler gibi ev aletleri ev işlerinde harcanan zamanı yaklaşık yüzde 75 oranında azalttı ancak bilişsel emek miktarını önemli ölçüde arttırdı. Yani cevap yapay zekâda yatıyor, bunun için de gerçek zekâyı başarabilmemiz gerekiyor” diye yanıtladı.

Ürün portföyü hızla büyüyor

LG, 2017 yılında gerçekleştirdiği yapay zekâ markası LG ThinQ lansmanından bu yana; klima, çamaşır makinesi, akıllı telefonlar ve robot elektrikli süpürgelerini kapsayan ürün portföyünün hızla büyüdüğünü gördü. Dr. Park da konuşmasında, LG’nin yapay zekâ gücünü kullanan bu cihazlarındaki yenilikleri anlattı. Ev aletleri kategorisinden kendi kendine öğrenebilen öğrenmeli bir çamaşır makinesi ve arızaları otomatik olarak tespit edebilen ve kendi kendini iyileştiren klimalardan örnek veren Dr. Park sözlerine şöyle devam etti: “Ama ben sadece iyileştirmelerden değil, daha fazlasından bahsetmek istiyorum. Tüketici elektroniği alanında lider bir üretici olarak hedefimiz, LG’nin mevcut rolünün ötesine geçerek, gerçekten akıllı bir yaşam tarzı sunuyor olmak” dedi. LG’nin yapay zekâ çağına yönelik vizyonunu ilan eden Dr. Park, üç ana unsurun (Evolve, Connect ve Open) yapay zeka teknolojisini günlük yaşamın her yönünü dönüştürmek için nasıl güçlendireceğini açıkladı: “LG ThinQ ürünleri, kullanıcı hakkında bilgi edinerek, onların hayatlarıyla kusursuz bir şekilde bağlantı kuracak ve daha iyi bir yaşam için yeni ortaklıklar ve işbirlikleriyle daha da güçlenmiş bir eko-inovasyon sistemi açarak gelişecektir.”

Dr. Park tüketici elektroniğinde gelişen zekânın önemini vurguladı. Yapay zekâ bağlantılı cihazların basit ses tanıma ve otomatik görev yürütmenin ötesine geçmesi için her komutun arkasındaki amacı anlayabilmeleri gerektiğinin altını çizen Dr. Park, bu tür bağlamsal anlayışın, yapay zekânın kullanıcı ile etkileşimini biriktirerek oluşabileceğini söyledi.

LG, yeni bir araç içi deneyimi sağlamak için sunduğu yenilikleri genişletmeye devam ediyor. Özerk bir sürüş devriminin başlangıcında LG, araçların tanımını bir ulaşım aracından mobil alana kadar değiştirmek ve genişletmek için yola çıkıyor. LG’nin yapay zekâ özellikli kabin çözümü, kullanıcıların araçlarını konferans salonundan sinema salonuna ve hatta kişisel alışveriş butiklerine dönüştürmelerine, zamanlarını en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olacak.

İşbirliğine ihtiyaç var

Konuşmasında bu konuya da değinen Dr. Park, “Bu yeni araç içi deneyimini geliştirmek için, hem donanımda hem de yazılımda çok çeşitli çözümler gerekiyor, bu nedenle açık işbirliğine ihtiyacımız var” dedi. Daha kişisel bir araç içi deneyimi sağlamak için akıllı koltuklar geliştirmek amacıyla lider koltuk üreticisi Adient’le iş birliği başlattıklarını açıkladı. Dr. Park konuşmasında ayrıca, LG’nin Mart 2018’den bu yana açık kaynaklı olan işletim platformu webOS için yeni bir planı olduğunu duyurdu. Dr. Park, “Bu yıldan itibaren webOS’a, LG’nin tüm dünyadaki geliştiriciler için tescilli Yapay Zekâ ThinQ platformuna açık erişimini ekliyoruz” dedi.

LG’nin şimdiye kadar akıllı ünitelere bağlayarak Yapay Zekâ teknolojisinin potansiyelini daha büyük bir ölçekte ortaya koyma hedefinden bahseden Dr. Park,”LG’nin Robot Hizmet Sunma Platformu (RSDP), birden fazla robotun işimizi ve çevremizi nasıl yönettiğimizi dönüştürmek için gördüklerini, duyduklarını ve öğrendiklerini sistematik olarak koordine edecektir. Yapay Zekâ tabanlı akıllı şebeke, enerji ekosistemimizin verimliliğini üretimden depolamaya ve tüketime kadar radikal bir şekilde iyileştirmemizi sağlayacaktır. Duvarlar, tabelalar ve hatta zeminler gibi fiziksel alan unsurlarını çevrenin aktif ve akıllı bir parçası haline getirecektir” dedi.

CTA Başkanı ve CEO’su Gary Shapiro, “LG, teknolojiden sağlık, tarım, ulaşım, mühendislik ve ötesine kadar hemen hemen tüm büyük endüstrileri etkileyecek olan yapay zekâ devriminin ön saflarında yer alan küresel bir güç merkezidir. Bu sebeple, LG’nin CES tarihinin ilk açılış konuşması olan ‘Daha İyi Bir Yaşam İçin Yapay Zekâ’ konulu konuşması bizi çok heyecanlandırdı” dedi.

Las Vegas Kongre Merkezi’nde 11100 no’lu standa giden CES 2019 ziyaretçileri, LG ThinQ Alanını inceleyerek LG’nin Yapay Zekâ teknolojilerini deneyimleyebilecek.

#LasVegas, #LG, #CES, #Güncel

Yorum Yok
 
 

Popüler Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: