7. MÜSİAD Bilim ve Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu…  

09MÜSİAD’ın Ulusal Bilim ve Teknoloji ile Politika ve Strateji alanlarındaki gelişmeleri teşvik etmek amacıyla bu yıl 7’ncisini düzenlediği “Bilim ve Teknoloji Ödülleri” töreni gerçekleştirildi…

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak,“Bilim ve teknoloji çalışmalarına, emeğini, birikimini, ömrünü koymuş değerlerimizi, bilim insanlarımızı, özel sektör ya da kamuda teknolojiye yön veren değerli girişimci ve yöneticileri ödüllendirmek de görevimiz” dedi.

‘Refah ve Mutluluğun En Önemli Parametresi Bilimdir’

“MÜSİAD kurulduğu günden itibaren bilim ve teknolojinin önemini her fırsatta dile getiriyor” diyen Olpak, ekonomik gelişim, refah ve mutluluğun en önemli parametrelerinden birisinin bilim olduğuna inandıklarını dile getirdi. Evrensel kriterlere göre tüm meslek ve uğraşların bilimin rehberliğinde ilerleyebileceğini vurgulayan Olpak, MÜSİAD’ın kurulduğunda “Yüksek Ahlak, İleri teknoloji” mottosuyla yola çıktığını, bunun bilim ve teknolojiye bakışlarını net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

‘Teknolojiye Yön verenleri Ödüllendirmek Görevimiz’

MÜSİAD olarak çalışmalarının sadece rapor, sektörel çalışma, ticari geziler ve fuar gibi faaliyetlerle sınırlı olmadığını belirten Olpak, konuşmasına şöyle devam etti: “Bilim ve teknoloji çalışmalarına, emeğini, birikimini, ömrünü koymuş değerlerimizi, bilim insanlarımızı, özel sektör ya da kamuda teknolojiye yön veren değerli girişimci ve yöneticileri ödüllendirmek de görevimiz. Bu ödülle, bilim ve teknoloji alanında politika ve strateji oluşumuna, biz de katkı sağlamak istiyoruz. Marifet, iltifata tabidir. Belirlenen kategorilerde jürimizin belirlediği kriterlere göre verilecek ödüllerle, hem değerlerimizi taltif, hem de yeni yetenekleri de teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

Biliyoruz ki bilim insanları, hangi şartlarda olursa olsun kendi çalışmalarını zaten sürdürüyor. Onların içindeki bilim tutkusu, hiçbir zaman sönmeden yeni çalışmalara sevk ediyor. Biz de bu vesileyle, gerek ülkemizde, gerekse de tüm dünyada, hayatımızı kolaylaştırmak için ömrünü adayan tüm bilim insanlarına, saygılarımızı ve teşekkürlerimizi sunmaya gayret ediyoruz. Bize göre onlar, dünyanın en cesur insanlarından. Çünkü hata yapmayı göze alan insanlardır.”

‘Bilim ve Teknoloji İnsanlığın ve Ülkelerin Yazgısını Belirliyor’

Bilim ve teknolojinin insanlığın ve de ülkelerin yazgısını belirleyen en önemli etken olduğunu vurgulayan MÜSİAD Bilim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Hakan Altınay açılış konuşmasında şunları söyledi: “Dünya ülkeleri ister gelişmiş, ister gelişmekte olsun, bu olgunun bilinciyle bilim ve teknoloji politikalarını uygulama ve hazırlama yarışı içindeler. Ülkelerin genel gelişmişlik düzeylerinin belirlediği farklı kümelerde gerçekleşen bu yarış küresel boyutlarda şiddetlenerek sürdürülmektedir. Gelişmekte olan bir ülkenin gerçek anlamda bir atılım yapabilmesi için bulunduğu kümede değil en üst kümede geçerli ölçütlere göre başarılı olması, olağanın çok üstünde bir çaba göstermesi bir sıçrama yapması gerekmektedir. Diğer yandan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerin doğduğu yeni koşullar özellikle gelişmekte olan ülkelerin ya bilim ve teknoloji üreten toplumlara dönüşmesine, ya da teknoloji kullanan toplum durumuna gelme seçenekleriyle karşı karşıya bırakmaktadır. Bugün ülkemizde bilim ve teknolojide yetkinlik kazanarak, yüksek katma değer ürünler üreterek ancak sosyo-ekonomik gelişmeyi sağlamanın mümkün olduğunu söyleyen güçlü bir bilinçlenme başlamıştır” dedi.

Türkiye’nin farklı katmanlarında yetkili temsilcilerin, bilim ve teknolojiye önem göstermeleri, bu konuya sahip çıkmaları bu değişimin bir göstergesi olduğunu beyan eden Altınay, “Ulusal Bilim ve Teknoloji, Politika ve Stratejisi hazırlığının ve uygulanmasının ortak bir eyleme dönüştürülmesi ülkemizin başarısının bir ön koşulu olarak önümüzde durmaktadır” diye konuştu

Türkiye’nin kurum, kuruluş ve bireylerinin bu tür kritik konularda ortak hareket etmesi gerektiğini söyleyen Altınay, ancak böyle birliktelik ve girişimlerin toplumun tüm katmanlarında benimsenmesiyle teknoloji üretiminde atılım sağlanacağına yürekten inandığını ifade etti.

7. Müsiad Bilim ve Teknoloji Ödülleri Sahiplerini Buldu

Konuşmaların ardından kişi ve kurumlar Bilim ve Teknoloji, Politika ve Strateji alanlarında yapılan değerlendirmeler sonucunda 7 ayrı dalda ödüllendirildi.

Törende, “Bilim ve Teknoloji Politikalarının Gelişimine Katkı” kategorisinde Mahmut Kiper, “Ulusal Teknolojinin Gelişimine Katkı” kategorisinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve “Ar-Ge ve İnovasyonun Gelişimine Katkı” kategorisinde de Türkiye İhracatçılar Meclisi” ödüle layık görüldü.

“Ulusal Teknolojinin Gelişimine Katkı” kategorisinde Halil Tokel’in ödül aldığı törende, “Ar-Ge ve İnovasyonun Gelişimine Katkı “ kategorisinde Refik Üreyen, “Bilim ve Teknoloji Farkındalığı Oluşturma” kategorisinde Prof. Dr. Tamer Müftüoğlu, “Yenilikçi Girişimci” kategorisinde ise Dr. Cüneyd Fırat ödüllendirildi.

Yorum Yok